مدیران شهری تنها متولی کدگذاری شهر نیستند

25 شهریور 1395

به گزارش واحد خبری چهارمین کنگره جامع بین المللی مدیریت شهری

دکتر عبدالکریم خیامی ظهر امروز در کارگروه گفتمان‌سازی شهری در خانه هنرمندان مشهد بابیان اینکه اگر می‌خواهیم گفتمان جدید را در شهر تسری دهیم باید گفتمان‌سازی کنیم بر آشنایی با مؤلفه‌های شهر جدید به‌عنوان یکی از الزامات گفتمان‌سازی تأکید کرد و گفت: جهت بیان مطالب و گفتمان در رابطه با شهر باید شهر را مجدد بررسی کنیم و شناخت جدیدی نسبت به شهر داشته باشیم.

وی با مطرح کردن سؤالی مبنی بر شناخت موضوع گفتمان و آنچه را که می‌خواهید گفتمان‌سازی کنید چه چیزی است، اظهار داشت: پاسخ به این سؤال بسته به تحلیل متن معانی مختلفی دارد چرا که متنی که تحلیل می‌شود بار معنایی زیادی دارد.

رئیس مرکز طرح و برنامه صداوسیما تصریح کرد: شهر به‌مثابه یک متن و بافت است که همواره باید خوانده و تصحیح شود بنابراین گفتمان شهری توجه به شهروندان و برنامه‌ریزی حول تغییر، توسعه، طرد و جذب «معنا» در شهر و ذهنیت شهروندان است.

خیامی بابیان این مطلب که بسیاری از شهرها مدرن هستند اما با ظرافت‌های خاص خودشان، شهر جدید را مبتنی بر مبانی فکری و فلسفی جهان مدرن یا مدرنیته خواند.

وی با اشاره به آیات قرآن کریم مبنی بر اینکه عالم در خدمت بشر است، اظهار داشت: انسان مرکز شهر جدید است.

عضو پیشین شورای راهبردی شبکه سه سیما در ادامه انسان را موجودی تنوع‌طلب خواند و بر تأمین این نیاز انسانی در شهرسازی تأکید کرد و افزود: باید فضا به نحوی باشد که تأمین‌کننده این ویژگی انسان باشد چرا که در شهر جدید بیش از کالبد شهری سوژه و معانی در ذهن انسان محوریت و اهمیت دارد.

خیامی افزود: اگر می‌خواهید شهر را مدرنیته کنید باید جنس مخاطب را بشناسید زیرا انسان جدید تنوع‌طلب و نوخواه است.

وی در ادامه بابیان اینکه مدیران شهری تنها متولی کدگذاری شهر نیستند اظهار داشت: رمزگشایی شهروندان تعیین‌کننده همه‌چیز است زیرا استفاده از فضاهای ایجادشده از طرف شهروندان تعیین‌کننده معنا است.

رئیس مرکز طرح و برنامه صداوسیما تصریح کرد: انسان‌ها به دنبال مصرف شهر به خواست خود هستند و در بیشتر مواقع آن‌طور که مدیران شهری می‌خواهند نمی‌شود.

خیامی در بخش دیگری از سخنان خود بابیان اینکه هر موضوعی را نمی‌توان گفتمان‌سازی کرد، بر انتخاب صحیح موضوع گفتمان تأکید کرد و افزود: تعیین مهم‌ترین موضوعات با توجه به حوزه‌های گوناگون عملکرد شهری از ویژگی‌های گفتمان‌سازی است.

وی در ادامه کشف دال مرکزی گفتمان «زیر گفتمان» را اولین گام در گفتمان‌سازی عنوان و بر تناسب گفتمان با مخاطب و حوزه عملکرد، تناسب با دال مرکزی و پرهیز از تعمیم یا تحمیل معنای محیط نزدیک به محیط دور به‌عنوان الزامات گفتمان سازی تأکید کرد.

عضو شورای راهبردی مطالعات آینده‌پژوهی صداوسیما با انتقاد از عریانی شهری به‌عنوان اتفاقی که در 50 سال اخیر رخ‌داده است، افزود: نیمی از ساختمان‌های شهر با شیشه و آینه‌کاری به دنبال شفافیت هستند که به عریانی رسیده است، ساخت‌وسازهای کنونی شهر را تبدیل به شیشه کرده است.

خیامی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در معماری کنونی، اشیاء و طبیعت را از مؤثرترین عوامل در زندگی‌ها عنوان کرد و افزود: اشیاء و طبیعت واجد زندگی و مرگ هستند درعین‌حال آثار خودشان را بر زندگی ما گذاشته و در بیشتر مواقع با زندگی ما یکی شده‌اند.

وی در پایان وابستگی و پیوستگی شهری با سرمایه را مقوله مهمی خواند که در حال حاضر شهرداری با آن مواجه است و باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از کنگره بین المللی مدیریت شهری ایران به بخش معرفی و محورهای کنگره مراجعه فرمایید.

چهارمین کنگره بین المللی مدیریت شهری ایران ،کنگره بین المللی مدیریت شهری ،همایش بین المللی مدیریت شهری ،همایش بین المللی مدیریت شهری ۹۵ ،جامع مدیریت شهری ،طراحی شهری ،مدیریت شهری ،نوسازی شهری ،ساخت وساز ،شهرسازی ،ایمن سازی شهری ،نوسازی شهری ،

 


1331
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

تماس

02133699093-4

09193519331

02189786524

pconf.org[at]gmail.com

حامیان

مرکز همایش