کاهش سهم جاده و افزایش سهم ریل در ترانزیت کالا اقدام درستی است

21 شهریور 1395

به نقل از واحد خبری چهارمین کنگره بین المللی جامع مدیریت شهری

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این موضوع که کاهش سهم جاده در ترانزیت کالا و افزایش سهم ریل اقدام مقبولی است، از ارسال نامه‌ای به وزیر حمل‌ونقل ترکمنستان و دبیرکل IRU برای توضیح تاثیر امتداد اخذ عوارض بر تجارت دو کشور خبر داد.
 

به گزارش واحدخبری به نقل از روابط عمومی سازمان راهداری  وحمل ونقل جاده ای، داود کشاورزیان با اشاره به روند پیگیری اقدام ترکمنستان علیه ناوگان ترانزیت ایرانی و اخذ عوارض اظهار داشت: علی‌رغم تمام پیگیری‌های انجام شده دولت ترکمنستان هیچ پاسخی نداده است و هر دو طرف از کامیون‌های یکدیگر عوارض دریافت می‌کنند.

وی افزود: نامه‌ای به منظور تجدید نظر در برخورد با ناوگان ایرانی به وزیر حمل‌و‌نقل ترکمنستان ارسال و اشاره شد که با توجه به موافقنامه دو جانبه میان ایران و ترکمنستان قراری بر اخذ عوارض نبوده است و این رویه باعث کاهش سطح تجارت دو کشور می‌شود.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بیان داشت: همچنین نامه‌ای به مجامع بین‌المللی و دبیرکل IRU(سازمان جهانی ترانسپورت جاده‌ای) در خصوص رفتار دولت ترکمنستان با ناوگان ایرانی ارسال و جزئیات اتفاقات اخیر برای آنها توضیح داده شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تدابیر وزارت راه و شهرسازی برای جابه‌جایی کالای ترانزیتی تجار گفت: بخشی از بار ترانزیت ترکمنستان از جاده به ریل منتقل می‌شود و امیدواریم راه آهن و امکانات ریلی ایران بتواند بار ترانزیت را حمل کند. زیرا هرچه بار کمتر شود عوارض زیاد و کم معنی پیدا نمی‌کند.

کشاورزیان با بیان اینکه «هدف اصلی افزایش حجم ترانزیت است» به پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: کاهش سهم جاده در ترانزیت کالا و افزایش سهم ریل اقدام مقبولی است و سهم ریل باید افزایش پیدا کند و در این چند روز تعداد واگن‌های ترانزیتی افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۴ بالغ بر ۹۲ هزار و ۳۰۰ دستگاه کامیون ایرانی به مقصد ترکمنستان تردد داشته‌اند که از این میزان ۸۵ هزار و ۳۰۰ دستگاه به مقصد ترکمنستان و هفت هزار دستگاه به ماورای ترکمنستان برای ترانزیت و به مقاصد قزاقستان، تاجیکستان و قرقیزستان رفته‌اند.  همچنین ۲۹ هزار کامیون ترکمنی به ایران تردد کرده‌اند که از این تعداد ۲۴ هزار دستگاه به مقصد ایران بوده و ۵ هزار دستگاه به صورت ترانزیت به مقصد ترکیه از ایران عبور کرده‌اند.  

رئیس سازمان راهداری یادآور شد:  این عوارض از روز دوشنبه  ۱۸ مردادماه از سوی طرف ترکمنی و فقط بر روی کامیون‌های ایرانی ترانزیتی وضع شده است و ترکمن‌ها به اخذ عوارض ۱۶۰ دلاری از کامیون‌های کمتر از ۲۰ تن و عوارض ۲۶۰ دلاری از کامیون‌های بالای ۲۰ تنی ایرانی به عنوان حق ترانزیت (عبور) کشورشان اقدام کرده‌اند و علاوه بر آن به ازای هر یک کیلومتر تردد نیز یک دلار از همه کامیون‌های ایرانی دریافت می‌کنند. همچنین اقدام ایران بر اساس اصل رفتار متقابل و با اقداماتی مانند اخذ عوارض از ناوگان ترکمنستان از تاریخ ۲۳ مرداد اجرایی شد.

قابل ذکراست کنگره بین المللی مدیریت شهری با محورهای مختلف سازنده که یکی از محورهای فرعی حمل ونقل است در سال جاری در شهر تهران برگزار خواهدشد.

کنگره بین المللی مدیریت شهری ،چهارمین کنگره جامع مدیریت شهری، همایش بین االمللی مدیریت شهری، همایش بین المللی مدیریت شهری 95،حمل ونقل شهری، حمل ونقل ریلی، مدیریت شهری ،مدیریت شهرسازی ،حمل نقل جاده ای ،وزرات راه وشهرسازی


936
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

تماس

02133699093-4

09193519331

02189786524

pconf.org[at]gmail.com

حامیان

مرکز همایش