تاثیرات شهرنشینی بر محیط زیست

7 شهریور 1395

به گزارش واحد پژوهشی چهارمین کنگره بین المللی مدیریت شهری ایران به نقل از اسنا، جمعيت شهرنشين روزبروز به دلايل مختلف مهاجرتي افزايش پيدا مي كند كه اين امرباعث ميشود تا مديران و برنامه ريزان شهري با تدبيري ويژه درپي رفع نيازهاي شهرنشينان باشند از انجا كه هرشهر ظرفيت و گنجايش خاصي براي شهرنشينان خواهد داشت بنابراين محيط شهري دربرابر سيل عظيم جمعيت انساني زانو خم كرده و براي پاسخ به نيازهاي ساكنين درمانده خواهد ماندهمين امر موجب شده كه فشاري مضاعف برروي محيط زيست شهري وارد شده و مشكلات عديده اي ازجمله ترافيك سنگين عدم ارايه امكانات و تسهيلات مناسب براي شهروندان بيكاري بزهكاري جنايت و ... را درپي خواهد داشت اينجاست كه بايد برنامه ريزان شهري مديران شهري ودولت با برنامه اي دقيق سياست هاي توسعه پايدارشهري را دنبال كرده تا بتوانند محيط زيستي با كيفيت مطلوب را براي ساكنين شهرها مهيا سازند .

در واقع یکی از مهمترین اثرات شهر نشینی بر محیط زیست بحث مربوط به آلودگی های زیست محیطی میباشد. آلودگی محیط زیست از منابع گوناگونی سرچشمه می گیرد و متاسفانه محیط اطراف مان با پیشرفت تمدن بشری، توسعه فن آوری و همچنین افزایش روز افزون جمعیت با مساله ای تحت عنوان آلودگی هوا مواجه شده و در نهایت زندگی ساکنان کره خاکی را تهدید می کند. امروزه وضعیت زیست محیطی به گونه ای شده است که مردم یک شهر یا یک کشور حتی از آثار آلودگی در شهر یا کشور دیگر نیز در امان نیستند و تمام این آلودگی های زیست محیطی در نهایت به بیماری های عفونی، در خطر افتادن سلامت افراد و از بین رفتن محیط زیست منجر می شود.

امواج

امواج می توانند محیط زیست را آلوده کرده و یا کره زمین را گرم کنند. استفاده از خطوط مخابراتی ، تلویزیون ، رادیو ، ماهواره ها ، امواج الکتریسیته که هر روز با آن سر و کار داریم ، دکل های برق ، همه و همه موجب آلودگی محیط زیست می شوند. همانطور که می دانیم امواج چیزی غیر از ارتعاش مولکول های محیط نیستند که با قدرت ها و طول موج های گوناگون سایر مولکول های محیط را به ارتعاش در می آورند و این امر موجب بالا رفتن دمای کره ی زمین می شود در این میان به آلودگی صوتی که یکی از معضلات امروز شهرهای صنعتی است نیز می توان به عنوان یکی از آلودگی های امواجی محیط زیست اشاره کرد .

آلودگی هوا

یکی از آثار و نتایج آلودگی هوا، باران اسیدی است. در دو دهه اخیر و در برخی نواحی صنعتی و بر اثر فعالیت های کارخانه ها، میزان دی اکسیدگوگرد و دی اکسیدنیتروژن در هوا افزایش یافته است. این دو ماده در اتمسفر با اکسیژن و بخار آب واکنش شیمیایی ایجاد می کند و به صورت اسید نیتریک و اسید سولفوریک در می آید. این ذرات اسیدی، مسافت های طولانی را به وسیله باد طی می کنند و به صورت باران اسیدی بر سطح زمین فرو می ریزند. چنین بارش هایی ممکن است به صورت برف یا باران یا مه نیز در بیاید. البته گازهای خطرناکی نیز در سطح هوا وجود دارند که بالارفتن میزان آنها زندگی بشر را تهدید می کند. از این جمله می توان به گاز سمی مونوکسیدکربن اشاره کرد. به طور عمده افزایش این گاز در هوا مربوط به خودروهایی است که مصرف سوخت آنها بنزین است. دی اکسید گوگرد گاز خطرناک دیگری است که به طور عمده مربوط به نفت کوره (نفت سیاه) است که در بعضی صنایع و تاسیسات حرارت مرکزی و تولید نیرو مورد استفاده قرار می گیرد.اکسیدهای نیتروژن دار، هیدروکربن های سوخته نشده، ذرات ریز معلق، برمید سرب و سایر ترکیبات خطرناک معلق در هوا، از دیگر آلاینده های محیط زیست محسوب می شوند.

مواد شیمیایی

مواد شیمیایی به بخش جدا نشدنی از زندگی تبدیل شده اند. ما از وسایل رفاهی مانند پلاستیک ها و پودرهای رختشویی که از مواد شیمیایی ساخته شده اند، استفاده می کنیم. ولی اغلب از هزینه پنهانی که ناشی از آنهاست بی خبریم. اگر چه بیشتر افراد به ندرت محصولات پلاستیکی را که روزانه ساخته می شود و بسته بندی که در آن خرید می کنند، به مساله آلودگی سمی ربط می دهند اما باید دانست که بیشتر مواد شیمیایی که در تولید و ساخت پلاستیک ها مورد استفاده قرار می گیرند، بسیار سمی هستند. برحسب درجه بندی سازمان محیط زیست آمریکا از ۲۰ ماده شیمیایی که تهیه آنها موجب تولید بیشترین مواد زاید خطرناک می شود، پنج ماده شیمیایی که اولویت سمی بودن آنها بسیار بالاست، از جمله موادی هستند که به طور مستمر در صنایع پلاستیک سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

حشره کش ها

بیشتر آفت کشها کلردار هستند این از حشره کشها در برابر تجزیه شدن یا تخریب شدن در محیط زیست پایداری بسیاری دارند ضمن اینکه در آب انحلال پذیر نیستند و به دلیل سمومی که که برای از بین بردن آفات دارند برای سلامت مضر هستند.

ضایعات الکترونیکی

طی سالهای اخیر صنعت الکترونیک از رشد بالا و سریعی برخوردار بوده است همراه با این رشد ضایعات الکترونیکی اکنون بیشترین رشد را در دنیای صنعت امروز دارد . با وجود اینکه ضایعات الکترونیکی حاوی مواد سمی هستند افراد کمی با این موضوع آشنا هستند موادی مانند سرب و کادمیوم که در ساخت صفحه مدارات ، جیوه در صفحات مانیتورهای صفحه تخت ،کادمیوم در باتری های رایانه ، پلاستیک هایی در کیس های رایانه استفاده می شود ، کابل های معمولی و کابل های حاوی پلی وینیل کلراید که در هنگام سوختن اکسیدهای سمی آزاد می کنند.

آب

عوامل آلوده کننده آب بسیار گوناگون هستند و می توانند هم آبهای زیرزمینی و هم آبهای سطحی را آلوده کنند . جمع شدن فاضلاب های شهری، ضایعات رادیواکتیوی، آلوده کننده های صنعتی و وارد شدن ترکیبات فسفر دار و نیتروژن دار در آب موجب رشد جلبک هایی می شود که ضمن ایجاد بو و مزه غیر طبیعی آب ، اکسیژن آب را مصرف کرده و سبب کاهش میزان آن و بروز صدمات و تلفات به ماهی ها می شود . ضمن اینکه آب آشامیدنی را نیز مسموم میکند و زندگی آبزیان آبها را به مخاطره می اندازد . همچنین این آبها منبع تغذیه خاکهای حاصلخیز محسوب شده و حیات گیاهان را نیز تهدید می کند .

قابل ذکر است چهارمین کنگره بین المللی مدیریت شهری ایران در سال 96 در شهر تهران برگزار خواهد گردید که یکی از  محورهای اصلی آن بحث محیط زیست شهری، با محور های فرعی مديريت محيط زيست و توسعه پايدار شهرها، ارزيابي اثرات زيست محيطي و مهندسي محيط زيست در شهرها، فضاي سبز و محيط زيست شهري ، شهرنشيني و اثرات زيست محيطي آن، مسائل محيط زيست كلان شهرها، اثرات زيست محيطي طرح هاي عمراني و شهرسازي درشهرها ، اكولوژي شهري و شهر سبز، توسعه صنعتي و راهكارهاي كاهش اثرات مخرب زیست محیطی آن ها، همخواني اكولوژيكي و هماهنگي توسعه با محيط زيست، مكانيسم هاي توسعه پاك، كنترل آلاينده هاي محيط زيست در شهرها، مديريت پسماند در شهرها، فاضلاب شهري و تصفيه، طراحي شهري، بهسازي منظر و محيط زيست، حمل و نقل شهري، اثرات و راهكارهاي محيط زيستي می باشد  و این موضوعات توسط صاحبنظران این عرصه   به بحت و تبادل نظر گذاشته خواهد شد.

برچسب ها: چهارمین کنگره بین المللی مدیریت شهری ایران، کنگره مدیریت شهری، همایش بین المللی مدیریت شهری ایران، مدیریت شهری، حمل و نقل، ترافیک، زیباسازی شهری، نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران، دومین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران ، گردشگری و محیط زیست، محیط زیست و توسعه پایدار، شهرنشینی و محیط زیست، اکولوژی شهری


1400
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

تماس

02133699093-4

09193519331

02189786524

pconf.org[at]gmail.com

حامیان

مرکز همایش